11 شهریور

از موارد اشتباه در طراحی سایت

توسط 
موارد اشتباه در طراحی سایت
 
 
1-    از فونت کوچک استفاده شود
 یکی از خصوصیات سایت های جدید داشتن نوشته ها با فونت های درشت و نیز داشتن منوهای درشت میباشد. اصولا در نسل جدید وب سایت ها به سمت درشتی و وضوح سوق یافته اند و یکی از ویژگی های آنها، داشتن قلم درشت برای متن، منوها و تیترها می باشد.
 

2-     قابلیت تغییر سایز قلم یا فونت
قرار دادن قابلیت تغییر سایز فونت و یا تغییر نوع قلم یکی از مواردی است که احترام شما را به کاربر نشان می دهد. قابلیت تغییر سایز فونت در طراحی سایت را برای کسانی که مایل به درشت شدن نوشته ها هستند قرار میدهند. کاربران مسن، کسانی که چشمان بسیار ضعیف دارند، و افرادی که مایلند متن و محتوا را با قلم درشت بخوانند می توانند از این قابلیت به خوبی بهرمند شوند.
 
3-  استفاده از موزیک در پس زمینه
از موزیک پس زمینه هرگز استفاده نکنید. چون برای بسیاری از بازدیدکنندگان صدای پس زمینه عذاب آور خواهد بود. طراحی سایت شما باید به گونه ای باشد که شامل همه نوع سلیقه ای شود. قرار دادن موزیک در پس زمینه بیشتر مختص ویزیتورهای وبسایت خواهد بود.
 
 
4- طراحی فلش های زیاد
هدر سایت را تمام فلش طراحی نکنید. زیرا گاهی در برخی سیستم ها بدلیل عدم نصب فلش هدر لود نمیشود. هدرسایت، از مهمترین بخش های سایت است و نشان ندادن آن به کاربر، ضربه بسیاری به سایت وارد می کند. علاوه برای اینکه هدر سایت خود را نباید فلش طراحی کنید، کل محتوای و دیزاین سایت را نیز فلش طراحی نکنید. استفاده از سایت های تمام فلش ضمن اینکه سرعت سایت را پایین می آورد، ممکن است به دلیل نصب نبودن فلش در برخی سیستم توسط برخی کاربران نمایش داده نشود. تا آنجا که امکان دارد فلش را کم و محدود و در جایی که اگر لود نشود ضربه ای به محتوا ودیزاین اصلی شما وارد نکند ، بگذارید.

5- استفاده از فایل های PDF
استفاده از فایل های PDF برای نمایش در سایت چندان جالب نیست. کاربران از دیدن فایل های PDF در صفحات وب چندان دل خوشی ندارند. این فایل ها، سایز بزرگی دارند و برای دیدن تمام صفحه باید اسکرول کرد و همچنین بدون داشتن برنامه PDF Reader ، کاربر قادر به خواندن آن نخواهدبود.
 
6-  چک نکردن در مرورگرهای مختلف
سایت خود را در مرورگرهای مختلف  امتحان کنید. نیمی از ایرانیان هنوز از مرورگر اینترنت اکسپلولر ورژن 7 و 6 استفاده می کنند و اگر صفحات طراحی شده شما در این مرورگرها به خوبی نمایش داده نشوند، شما بخش عظیمی از ویزیتورهای خود را از دست خواهید داد. برای تست صفحه های خود در مرورگر IE با ورژن مختلف می توانید از IE tester استفاده نمایید.

7-  تغییر رنگ ندادن لینک هایی که قبلا بازدید شده
رنگ لینک های بازدید شده خود را تغییر دهید. طوری آنها را طراحی کنید که وقتی یکی از آنها توسط کاربری کلیک می شود، رنگ آن تغییر یابد تا کاربر مطمئن شود کدام لینک ها را دیده است و کدام ها را ندیده است. این کار، از اشتباه انداختن کاربرجلوگیری میکند و وی مجبور به صرف وقت برای این نیست که ببیند کدام لینک (مثلا لینک کدام مقاله) را قبلا دیده و کدام را ندیده است.

8-  استفاده از فونت های یکنواخت
از فونت های گوناگون برای تنوع چشم کاربر استفاده کنید. فونت یکسان، چشم را خسته می کند. سعی کنید حتی اگر از یک نوع فونت استفاده می کنید، سایز آن را تغییر دهید تا از خستگی چشم ویزیتور جلوگیری کند.

9- استفاده از رنگ مشکی و چشم آزار در پس زمینه
از پس زمینه با رنگ های بسیار تیره مثل مشکی اجتناب کنید. زیرا این رنگ در نور شب و نورکم، چشم را اذیت می کند و کاربر تمایل نخواهد داشت دوباره سایت شما را بازدید نماید.

10- استفاده از alt و Title
برای عکس ها حتما تگ Alt را بکار برید زیرا اگر عکس شما به هر دلیلی لود نشد، لااقل متن داخل تگ برای ویزیتور نمایش داده شود. استفاده از تایتل های گوناگون نیز نشان از تنوع محتوای سایت شما دارد و هم برای کاربران و هم برای موتورهای جستجو دارای ارزش می باشد. استفاده نکردن از آنها نوعی نقص در کدنویسی طراحی شما میباشد.

11-  وجود خطای 404
کاربران از اینکه در سایت شما با خطای 404 مواجه شوند، آزرده می شوند. سعی کنید تا وقتی صفحه ای را کامل طراحی نکرده اید و آنرا آپلود نکرده اید از لینک آن صفحه در داخل سایت خود استفاده نکنید. کاربران ایرانی بسیار حساس هستند و با دیدن چنین صفحاتی اعتماد خود را نسبت به سایت شما از دست می دهند و از اعتبار شما نیز می کاهد.

12-  بکارنبردن متن های تو در تو
باید بدانید کاربر اینترنتی، یک خواننده کتاب نیست . او دوست ندارد با صفحه وب سایتی که مشاهده می کند، همان رفتاری شده باشد که با یک کتاب یا یک مقاله در یک نشریه ممکن است شود. او دوست دارد صفحه وب دارای جذابیت ها و خلاقیت هایی باشد که ممکن است در متن های طولانی و پشت سرهم یک کتاب نتوان به آنها دست یافت. بنابراین بهترین ترفند گذاشتن لینک ادامه مطلب برای متن های طولانی، یا ترفند استفاده از زیر تیترها، برای مجزا شدن موضوعات یک متن از یکدیگر و چیزهایی شبیه این در سایت خود تعبیه نمایید تا کاربر احساس کسالت از خواندن یک متن طولانی را ننماید.
ترفندهای استفاده از متن های تو در تو:
•    استفاده از عنوان های فرعی یا همان subhead ها برای متن خود
•    استفاده از لیست ارجاعات
•    استفاده از کلیدواژه های های لایت شده
•    استفاده از پاراگراف های کوچک
•    استفاده از هرم معکوس در تنظیم مطالب
•    استفاده از نوشتار و نگارش ساده در متون

13-  استفاده از آگهی ها
استفاده از هر چیزی شبیه تبلیغات در صفحه وب باعث آزار کاربران است. کاربران از هر تصویر متحرک یا همان فلش و یا هر چیزی که معنی آگهی تبلیغاتی را دهد، بیزارند و اجتناب میکنند. کاربران متاسفانه همچنین از هر متن و المان بجایی که شبیه یک آگهی طراحی شده است، بدون خواندن و یا دیدن یا اطمینان حاصل کردن از اینکه این المان فرمهای رایج آگهی است یا یک مطلب مفید، دوری می کنند. بنابراین اگر متن یا المانی که شما طراحی کرده اید شبیه آگهی است، هر چقدر هم مفید باشد کاربر از جزئیات آن مطلع نمیگردند و زحمات شما به هدر خواهد رفت. بنابراین بهترآنست از طراحی های مشابه یک آگهی اجتناب نمود.
از جمله طراحی های که بنظر آگهی رایج تبلیغاتی میرسد و برای کاربرجالب نیست شامل:
o    استفاده از بنرهای چشمک زن: به این مفهوم که کاربر چشمان خود را فیکس یک بنر چشمک زن نمیکند زیرا تجربه به او ثابت کرده این یک آگهی است.
o    استفاده از انیمیشن هایی که شلوغ و پلوغ است زیرا این نیز به تجربه به کاربر اثبات گشته با یک اگهی روبروست.
o    استفاده pop-up یا منوهای جهنده و حساس زیرا قبل از آنکه این منوها کامل لود شوند توسط کاربر بسته میگردند.

14-  باز شدن هر صفحه در پنجره جدید
بهتراست لینک هایتان در پنجره جدید باز نشود.لازم نیست اسکرین یا صفحه نمایش کاربر سایت خود را پر از پنجره های باز شده بگردانید و کاربر هنگام استفاده نداند کدام پنجره را او را به عقب میبرد و در حال ویزیت کدام پنجره بود! عده ای از طراحان سایت بدلیل اینکه تصور میکند اگر لینک را در پنجره جدید باز کنند به این ترتیب پنجره سایت خودشان از دست نرود و در صفحه باقی خواهد ماند، ترجیح میدهند از این حالت در طراحی خود استفاده نمایند. اما از آنجاییکه یک طراح خوب در طراحی سایت خود، راحتی کاربر را مدنظر قرار میدهد پس بهتر است لینک در همان پنجره باز گردند تا موجبات سرگردانی بازدیدکننده را فراهم نکند.

15-  سادگی بیش از انتظار
بعضی مواقع وقتی همه چیز ساده و یکنواخت و راحت است حوصله آدم سرمیرود. مواظب باشید احترام به کاربر تا آنجا در طراحی یک سایت پیش نرود که کاربر دیگر لازم نباشد حتی مغز خود را برای بازکردن یک لینک نیز، کاربیندازد! کاربران اینترنتی از تکراری بودن بیش از حد صفحات، یا تکرار بیش از حد یک انیمیشن در سایت و یا... چیزهایی از دست نیز، خست می شوند. خلاقیت و تازگی همیشه باید در طراحی های شما حرف اول را بزند. مثلا کاربر هنگام سر زدن به یک صفحه نباید بداند چه چیزی در آن صفحه، در انتظار اوست و در این صفحه چه آیتمی وجود دارد که او را متحیر خواهد کرد.
کلیک: 17031 بار - بروزرسانی در شنبه, 11 شهریور 1396 13:50
رای شما
(0 رای)

دیدگاه خود را ارسال نمایید

پر کردن فیلدهای ستاره دار الزامی است. کدهای HTML نیز مجاز نمی باشد

آخرین ارسال ها

تماس با ما

دفتر بازرگانی :
تـهران - بهـارستـان- برج بهـارستـان
بلوك B - طبقـــــه 4 - واحـــد  B44

 دفتر مرکزی :

تهران - خیابان آیت -۳۰ متری نارمک

بن بست هاشمی - پلاک ۲ - طبقه ۲ 

  • دفتر مرکزی: 28425404 - 021
  • همراه : 1434735-0912
  • فکس : 42693957-021

درباره ما

شرکت داریس با پیشنیه ای 7 ساله با نام تجاری و رسمی داریس با شعار متفاوت ببین و متفاوت عمل کن همواره در امور برندینگ ، مارکتینگ ، طراحی پرتال و وب سایت ، تبلیغات ، عکاسی و برنامه نویسی با استفاده از نیروهای متخصص و جوان بنای کار خود را بر رضایتمندی مشتری قرار داده و همواره بر این اصل پایبند بوده و تلاش خود را برای خوشنام نگه داشتن این مجموعه ادامه خواهد داد.